Rehabilitacja

manu

dorehabilitacji.pl porady z fizjoterapii

wesprzyj kanał youtube dorehabilitacji.pl na zrzutka.pl

konsultacja fizjoterapeutyczna on-line

A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Bóle szyi pochodzenia kręgowego

 Bóle głowy to temat bardzo poważny i rozległy. Przyczyny ich można szukać w zmianach neurologicznych, nowotworowych, krwionośnych (tętniak, żylak). Nie należy bagatelizować tego stanu i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem oraz wykonać badania (np. MRI, TK). Jeśli jednak badania niczego nie wykazały można zastanowić się czy przyczyna nie jest w kręgosłupie szyjnym.

Udostępnij

 Fizjoterapia zajmuje się terapią bólów głowy – głównie j/w pochodzenia kręgowego (odcinek szyjny kręgosłupa). W tym przypadku prawidłowa diagnostyka fizjoterapeutyczna (nie mylić z diagnozą lekarską), dobór technik manualnych i odpowiednie ćwiczenia mogą znacząco pomóc w chorobie.
   

Główne przyczyny to:

  • zniesienie lordozy szyjnej co skutkuje powstaniem hiperkifozy w segmęcie C1 - C2

  • zaburzenie czynności (ruchomości) segmentu potylica - C1 – C2

  • dyskopatia (ucisk na korzeń nerwu, tętnice kręgowe)

 Objawy. Doprowadza to do wzrostu napięć m.in w mm krótkie prostowniki szyi, prostych głowy bocznych oraz mostkowo – obojczykowo – sutkowych. Efektem (objawy) tego są bóle głowy w rejonie potylicy, promieniowanie wzdłuż głowy dochodzące często do oczu (wrażenie parcia w oczach). Może być odczuwalne mrowienie na czubku głowy oraz ból w rejonie żuchwy. Dodatkowo występują objawy podobne do chorób laryngologicznych (drapanie w gardle, kaszel, czasami problem z przełykaniem itd).

Sposobem na ww problemy jest:

  • rozciąganie mm szyi

  • automobilizacja segmentu: potylica – C1 – C2

  • ćwiczenia retrakcji (cofania głowy w płaszczyźnie strzałkowej)

  • masaż poprzeczny rejonu objętego bólem

  • kinesiotaping

 Dokładne informacje jak wykonywać autoterapię znajdziecie w filmie poniżej. Zapraszam.

Uwaga – jeszcze raz przypominam o niebagatelizowaniu bólów głowy. Przed wykorzystaniem wiadomości z filmów należy skonsultować się z lekarzem.

   

Komentarze  

Kasia Behr
0 # Kasia Behr 2019-03-30 14:01
Z przyjemnoscia zapoznalam sie z Pana calosciowo potraktowanym autoleczeniem kregoslupa szyjnego. Brakuje mi tylko uscislenia , sprecyzowania lokalizacji punktu uciskowego w osi poprzecznej, czy jest to wieksza okolica czy tez specyficzny punkt, tu pod sama potylica i w trakcie miesniowym czy tez bardziej bocznie lezacy? Licze na pomoc. Pozdrawiam uzywajac Pana wskazowek terapeutycznych tu i teraz z racji nasilonych dolegliwosci bolowych, po 4m-cach za kolkiem w Australii, z glowa usztywniona w monotonnej i niezroznicowanej pozycji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
dorehabilitacji.pl
0 # dorehabilitacji.pl 2019-03-31 16:20
Witam. Proszę zjechać ok 2 cm w dół od środka potylicy, a nastepnie ok 2 cm w bok. Następnie szukać najbardziej bolesnego miejsca. Poczuje Pani fałd mięśniowy, który boli podczas rozcierania na boki. Bardzo bolesne dreszcze. W tym rejonie należy szukać tego punktu. Na początek wystarczy w/w rozcieranie.
pozdrawiam i zapraszam na kanał youtube
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować