Rehabilitacja

manu

dorehabilitacji.pl porady z fizjoterapii

A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Uraz stawu skokowego

 Kontuzja stawu skokowego po stronie bocznej to najczęściej spotykany uraz w tym rejonie. Popularnie zwana - "złamaniem kostki bocznej". Powstaje na wskutek mocnego zgięcia podeszwowego stopy wraz z supinacją (rotacja stopy na zewnątrz). W trakcie urazu może dochodzi do naciągnięcia, naderwania lub zerwania więzadeł. Po tej stronie są to trzy struktury (ATFL, CFL, PTFL).

 Objawy: opuchlizna, niestabilność stopy, siniak w rejonie kostki bocznej. Nieodpowiednie podejście medyczne i rehabilitacyjne może doprowadzić do stałej niestabilności stawu skokowego.

 W pierwszej kolejności należy natychmiast wdrożyć protokół P.R.I.C.E lub R.I.C.E i udać się do ortopedy. Następnie po unieruchomieniu, które zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni (w zależności od stopnia zniszczenia i decyzji ortopedy) powinno się wprowadzać rehabilitację (kinezioterapię, terapię manualną). Pomocne będą zabiegi z fizykoterapii np. magnetoterapia, laser, krioterapia oraz kinesiotaping.

Do głównych ćwiczeń w procesie rehabilitacji należą:

- ćwiczenia izometryczne (napinanie mieśni bez ruchów kątowych w stawie skokowym i kolanowym

- delikatny masaż poprzeczny torebki stawowej

- ćwiczenia bierne przy pomocy osoby trzeciej

- ćwiczenia czynne a następnie czynne z oporem

- ćwiczenia propriocepcji czyli czucia głębokiego

- prawidłowe odkładanie kul wraz z ćwiczeniami równoważnymi

W trakcie usprawniania warto skorzystać z zabiegów mobilizacji stawów skokowego i kolanowego na wizycie u fizjoterapeuty.

 Propozycje ćwiczeń znajdziecie w filmiku. Zapraszam do subskrypcji i udostępniania mojego kanału.