Rehabilitacja

manu

dorehabilitacji.pl porady z fizjoterapii

A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Pompa insulinowa - fizykoterapia

 Celem tego artykułu jest informacja dla diabetyków leczących się przy pomocy pompy insulinowej, jak bezpiecznie korzystać z fizykoterapii. Pacjenci z pompami insulinowymi stanowią coraz większą grupę osób, korzystających z zabiegów w gabinetach fizjoterapeutycznych. Powodem jest refundacja zakupu pompy insulinowej oraz moda na aktywność sportową wśród młodych diabetyków. W związku z tym, oraz z uwagi na rozwój sprzętu medycznego, pojawiają się wątpliwości związane z zabiegami na fizykoterapii (nie mylić z fizjoterapią). W grę wchodzą dwa aspekty, pierwszy to ewentualne uszkodzenie pompy insulinowej, oraz drugi dotyczący bezpieczeństwa pacjenta. Główne zabiegi fizykoterapeutyczne z którymi można się spotkać to:

- diadynamik – leczenie za pomocą prądów

- magnetotronik – leczenie za pomocą pola magnetycznego

- laser – leczenie podczerwienią

 Dane jednego z producentów pomp insulinowych, (Manual - podręcznik użytkownika, urządzenia medyczne - badania naukowe), dają do myślenia, iż najlepszym rozwiązaniem jest odłączenie pompy na czas zabiegów (czas ten jednostkowo nie przekracza zwykle 15 min na zabieg).

 W gabinetach fizykoterapeutycznych często znajduje się kilka urządzeń, które podczas swej pracy emitują pole elektromagnetyczne i elektrostatyczne. Może mieć to wpływ na wykasowanie ustawień lub całkowitego zniszczenia urządzenia.

 Osobnym zagadnieniem jest materiał z jakiego została wykonana igła (wężyk) do wkłucia, którym podajemy podskórnie insulinę. Mamy dwa rodzaje: igła z metalu i wężyk z tworzywa sztucznego. Wówczas warunkiem wykonania zabiegu jest tylko wkłucie wykonane z materiałów sztucznych (igła, inne elementy). Prąd przechodzący przez metal może doprowadzić do poparzenia. W tym przypadku bezpieczniej będzie, korzystać z terapii polem magnetycznym lub z lasera.