Rehabilitacja

manu

dorehabilitacji.pl porady z fizjoterapii

A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 Złamanie Collesa lub złamanie nasady dalszej kości promieniowej należy do częstych urazów w rejonie nadgarstka i przedramienia. Statystyki mówią nawet o 90% w stosunku do wszystkich urazów tego rejonu. Statystycznie najbardziej narażone na złamanie Collesa, są kobiety po 65. roku życia z powodu zmian osteoporozowych. Jednak urazu tego typu diagnozuje się także u dzieci i młodzieży u których układ kostny jest jeszcze nie w pełni rozwinięty oraz u wszystkich grup w trakcie wypadków komunikacyjnych, sportowych itd.

Objawy:

- silny ból i opuchlizna nadgarstka nasilająca się podczas próby poruszania palcami i/lub dłonią

- duże ograniczenie zakresu ruchów ręki w stawie nadgarstkowym

- zaczerwienienie, krwiak w rejonie urazu

- miejscowy wzrost temperatury

- deformacja nadgarstka – (złamanie z przemieszczeniem). Na skutek przesunięcia odłamków kości, nadgarstek i dłoń przesuwają się prostopadle względem pozostałej części kończyny.

 

 

 

Przyczyny:

Główną przyczyną urazu jest upadek. Pod wpływem działania dużej siły dochodzi w trakcie podporu stroną dłoniową do przemieszczenia części zewnętrznej kości promieniowej i jej supinacji. Rzadszą odmianą złamania w tym rejonie są złamanie typu Smitha, które powstaje kiedy punktem podporu jest strona grzbietowa dłoni. Spotyka się również złamania wyrostka rylcowatego kości promieniowej typu Bartona.

 

Leczenie i rehabilitacja:

 Od strony ortopedycznej złamanie typu Collesa wymaga sprawdzenia stanu naczyń krwionośnych (np. drożność tętnicy promieniowej która doprowadza krew do dłoni) oraz nerwów obwodowych. Przeprowadza się także badanie RTG ręki a w bardziej skomplikowanych sytuacjach rezonans tomograf.

 W przypadku złamania stabilnego (bez przemieszczenia) lekarze wprowadzają leczenie zachowawcze po udanej repozycji, czyli nastawieniu ręki. Następuje unieruchomienie nadgarstka i kciuka w opatrunku gipsowym lub z wykorzystaniem ortezy, które nosi się przez 6 tygodni.

 Spotkać się można również z jednoczesnym unieruchomieniem stawu łokciowego. Ma to na celu wyeliminowanie przyruchów mięśnia ramienno – promieniowego. Jego funkcje nawracania i odwracania (pronacja i supinacja) w łokciu i nadgarstku są bardzo ważne dla powrotu do pełni sprawności. Dlatego unieruchomienie w odpowiedniej pozycji i udana repozycja (nastawienie) mają wpływ na prawidłowe działanie tego mięśnia po zakończeniu leczenia. Po około trzech tygodniach, jeśli nie ma przeciwwskazań skraca się gips do przedramienia, co umożliwia wprowadzenie rehabilitacji w rejonie stawu łokciowego.

 W przypadku złamania niestabilnego (wieloodłamowego) oraz w przypadku nieudanej repozycji stosuje się leczenie operacyjne.

 

Rehabilitacja w fazie unieruchomienia obejmuje:

- ćwiczenia izometryczne palców

- ćwiczenia czynne i z oporem palców (chwytne, przeciwstawne)

- ćwiczenia czynne rejonu obręczy barkowej oraz stawów łokciowych (w zależności od wielkości gipsu)

- magnetoterapia (już w trakcie opatrunku gipsowego)

- laser,

- hydroterapia (jeśli istnieje możliwość zdjęcia opatrunku)

 

Tutaj filmik z kanału dorehabilitacji.pl na temat rehabilitacji w złamaniu Collesa

 

 

 

 

 

Rehabilitacja po 6 tyg obejmuje:

- kontynuację i rozwój w/w ćwiczeń z fazy unieruchomienia

- masaż klasyczny lub głęboki poprzeczny

- ćwiczenia rozciągające prostowniki i zginacze nadgarstka

- ćwiczenia wzmacniające mięśnie rejonu urazu

- poizometryczna relaksacja mięśni (PIR)

- ćwiczenia na supinację i pronację w stawach nadgarstkowym i łokciowym

- ćwiczenia na cały łańcuch biomechaniczny kończyny górnej

- neuromobilizacje nerwów kończyny górnej (w ostatniej fazie terapii)

 

 Złamania typu Collesa nie należy bagatelizować ponieważ, charakteryzuje się ono dużą częstotliwością powikłań. Warto dokładnie obserwować odczucia, wygląd i reakcje palców dłoni w trakcie noszenia gipsu. Każde wątpliwości należy natychmiast zgłaszać lekarzowi. Do najczęstszych powikłań zaliczyć można:

- uszkodzenie nerwów (zaburzenia czucia, drętwienie, kłucie, pieczenie ręki)

- brak zrostu kości i powstające deformacje

- zwyrodnienia

- przykurcz Volkmanna (przykurcz niedokrwienny) powodujący szponowate ułożenie ręki

- zespół sudecka (30% z przypadków powikłań)

- cieśń nadgarstka

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Zapraszam do kontaktu:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 We wczesnej fazie rehabilitacji pourazowej, lub przy chorobach przewlekłych układu ruchu (RZS, gościec, dna moczanowa, fibromialgia) zastosowanie mają ćwiczenia czynne w odciążeniu. Jest to zespół ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez pacjenta wykorzystując system bloczków, linek i podwieszek. Najczęściej spotykanym miejscem wykonywania w/w ćwiczeń jest tzw UGUL (uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego) lub Therapy Master (wersja nowocześniejsza). Jest to podstawowe wyposażenie ośrodków i gabinetów fizjoterapeutycznych. Dzięki odpowiednio zawieszonego systemu podwieszek pacjent może ćwiczyć kończyny w warunkach zniesienia siły ciężkości w większym i bezbolesnym zakresie ruchu. Stanowisko do w/w ćwiczeń można również łatwo przygotować w domu. Jest to alternatywa dla osób które nie chcą lub nie mogą korzystać z fizjoterapii na ośrodku. Poniżej artykułu jest filmik który opisuje dokładnie jak należy takie stanowisko zrobić w warunkach domowych.

 

Ćwiczenia czynne w odciążeniu zaleca się :

- po długotrwałym unieruchomieniu w rehabilitacji pourazowej (gips, szyna)

przy braku zrostu kostnego

- w przypadku porażenia lub osłabienia grup mięśniowych

- chorobach przewlekłych układu ruchu ograniczających ruchomość (RZS, gościec, reumatyzm)

- w stanach zwyrodnieniowych stawów

Ćwiczenia w czynne w odciążeniu sprzyjają:

- szybszej progresji funkcjonalnej mięśni (powiększają zakres ruchomości ROM)

- zwiększają siłę, wytrzymałość i normalizują napięcie mięśniowe

- redukują ograniczenia ruchomości typu mięśniowego np. przykurcze

- oddalają powierzchnie stawowe (tworzą trakcję) co działa przeciwbólowo

- polepszeniu stanu psychologicznego pacjenta (widzi możliwość wykonania niedostępnego dla niego ruchu), mobilizując go do dalszej pracy

 Odmianą ćwiczeń w odciążeniu to ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem. Zasada wykonywania jest taka sama. Jednak dodatkowo za pomocą kolejnych systemów bloczków i podwieszek aplikuje się pacjentowi opór w postaci ciężarków lub gumowych taśm rehabilitacyjnych. Wpływa to na lepsze efekty zwiększenia siły i wytrzymałości mięśniowej.

Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń w odciążeniu:

- ostre, nagłe stany zapalne np. infekcja, zapalenie żył

- silne odczuwanie bólu

- niedawno przebyte operacje

Poniżej film na temat: jak stworzyć stanowisko do ćwiczeń czynnych w odciążeniu w warunkach domowych. Zapraszam obejrzenia i subskrypcji kanału.

 

 

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 Bóle kręgosłupa doświadcza co 3 osoba na świecie. Szacuje się że 80% aktualnej populacji w przyszłości będzie cierpieć na dolegliwości z powodowane chorobami odcinka lędźwiowego. Przyczyn bólów kręgosłupa lędźwiowego jest dużo ale, objawy bardzo podobne lub takie same. Powoduje to że, porównując objawy z innymi bez konsultacji ze specjalistą (lekarz, fizjoterapeuta) nieświadomie wprowadzamy terapię, ćwiczenia które mogą nam zaszkodzić. Dobrym przykładem będzie tzw rwa kulszowa czyli podrażnienie nerwu kulszowego. Jest to popularny objaw charakteryzujący się ostrym, promieniującym bólem schodzącym po nodze (tyłem lub bokiem). Towarzyszą temu parestezje (brak czucia), niedowłady, mrowienia, drętwienia oraz pulsowania. W zależności od poziomu choroby rejon bólu dochodzi nawet do V palca u stopy.

 W takiej sytuacji powinno się udać do lekarza specjalisty celem diagnozy oraz fizjoterapeuty celem diagnostyki różnicującej. Jest to o tyle ważne ponieważ, objaw rwy kulszowej może być następstwem innych chorób a nie tylko dyskopatii. W praktyce fizjoterapeutycznej często spotyka się sytuację w której po badaniach szczegółowych np. MRI (rezonans magnetyczny) wychodzi dyskopatia. Powoduje to ukierunkowanie leczenia (terapii) w tym kierunku, które często nie przynosi efektów (kilka serii zastrzyków przeciwzapalnych, masaże, fizykoterapia na odcinek L-S). Dlaczego tak jest? Odpowiedź napisałem wcześniej – są różne przyczyny tego samego lub podobnego objawu rwy kulszowej oraz inne formy leczenia każdej z sytuacji.

Jaka przyczyna może powodować rwę kulszową?

1. Choroby układu nerwowego (S.M, wirus), ból jest efektem niszczenia osłonek mielinowych komórek nerwowych co doprowadza do złego przewodzenia impulsów nerwowych. Tu powinno się skorzystać z porady neurologicznej a fizjoterapia jest tylko dodatkiem utrzymującym pacjenta w jak najlepszej kondycji. Inną formą tego stanu jest tzw przewianie, które przy prawidłowej budowie kręgów i dysków doprowadza do objawu rwy kulszowej.

2. Choroby wewnętrzne mające wpływ na obwodowy układ nerwowy (np. cukrzyca). Jednym z jej powikłań jest tzw stopa cukrzycowa, która często w pierwszej fazie zanim dojdzie do zmian na stopie naśladuje ból rwy kulszowej. Jest to efektem długo utrzymującej się hiperglikemii. W takiej sytuacji wymagana kontrola diabetologiczna oraz uregulowanie poziomu glukozy we krwi (badanie HbA1c).

3. Przykurcze mięśniowe (np. zespół mięśnia gruszkowatego). Nerw kulszowy przechodząc przez w/w przeciążony, napięty mięsień, zostaje podrażniony na wysokości pośladka dając objawy rwy kulszowej. Zalecana jest wizyta u fizjoterapeuty celem dobrania odpowiednich, indywidualnych ćwiczeń.

4. Zablokowanie odcinka piersiowego kręgosłupa (stawy miedzy-wyrostkowe, żebrowo – kręgowe). Blokada w/w odcinka doprowadza do nadruchomości odcinka lędźwiowego oraz zastój krwi żylnej w żyle nieparzystej. Doprowadza to do kompresji struktur w odcinku L-S skutkując m.in. objawem rwy kulszowej. Zalecana wizyta u fizjoterapeuty. Po badaniu podmiotowym i przedmiotowym powinno wykonać się zabiegi z terapii manualnej. Prawidłowo przeprowadzone przynoszą natychmiastową ulgę i są opisywane jako „cuda u fizjoterapeuty”.

5. Dyskopatia (przepuchlina dyskowa). Wysunięcie się jądra miażdżystego w następstwie pękania pierścienia włóknistego doprowadza do podrażnienia korzeni nerwowych nerwu kulszowego i wytworzenia promieniującego bólu. Jeśli ból jest efektem dyskopatii powinno udać się na konsultację do neurochirurga. Jeśli on nie stwierdzi potrzeby operacji, pozostaje długa wymagająca cierpliwości rehabilitacja.

 Należy pamiętać że, powyższe sytuacje mogą się sumować. Powoduje to utrudnienie w prawidłowej diagnozie osobom nie związanym z medycyną. Warto więc, zawsze skorzystać z porady specjalisty aby, nie wrzucać się do tego samego worka z tymi samymi objawami. Wprowadzona terapia, ćwiczenia na podstawie pomysłów i rad innych, mogą tylko pogorszyć stan. 

Poniżej film z kanału – dorehabilitacji.pl na ten temat. Zapraszam do obejrzenia, subskrypcji i udostępniania.

 

 

 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

 Po przebytym urazie ortopedycznym oraz unieruchomieniu bardzo ważnym elementem rehabilitacji jest wykonywanie techniki głębokiego masażu poprzecznego. Zabieg ten przyśpiesza proces terapii oraz ma wpływ na przyszłe funkcjonowanie stawu. Aby zrozumieć istotę masażu wytłumaczę to, na przykładzie uszkodzonej torebki stawowej.

 Bardzo często w wyniku urazu uszkodzona zostaje torebka stawowa i/lub więzadła. Torebka stawowa to łącznotkankowa część stawu, która łączy powierzchnie stawowe kości i działa stabilizująco na staw. W torebce stawowej znajdują się receptory:

- receptory typu 1 - odpowiedzialne za ustawienie prawidłowe stawów w trakcie pracy statycznej i dynamicznej

- receptory typu 2 - kontrolujące napięcia wytwarzane podczas wykonywania ruchu.

W torebce stawowej wyróżnia się dwie warstwy – zewnętrzną i wewnętrzną.

 

  Warstwa zewnętrzna (błona włóknista - membrana fibrosa) to gruba, mocna struktura, która jest przedłużeniem okostnej. Wytworzona jest głównie z włókien kolagenowych a jej budowa zależy od jakości, zakresu ruchu i obciążeń stawów statycznych i dynamicznych.

 Warstwa wewnętrzna (błona maziowa - membrana synovialis). Jest to cienka i delikatna struktura. Zadaniem błony maziowej jest produkcja mazi stawowej (jasna ciecz z kuleczkami tłuszczu, mucyna, kwas hialuronowy) podczas wykonywania ruchu. Płyn ten ma duże zdolności wiązania dużych ilości wody. Maź stawowa zmniejsza tarcie, wpływa na przyczepność składowych stawu, smaruje, chroni i odżywia staw poprzez wypełnienie przestrzeni między kościami. Prz braku mazi stawowej, powierzchnie chrząstek stawowych tracą gładkość, co zwiększa tarcie kości tworzących staw. Na ich powierzchni tworzą się wówczas wyrośla kostne - osteofity. Torebka stawowa ulega pogrubieniu i skróceniu. Występuje sztywność, ból o różnym natężeniu oraz ograniczenie zakresu ruchów.

 Włókno kolagenowe jest głównym białkiem tkanki łącznej, które produkuje kolagen. Ważną cechą włókna kolagenowego jest odporność na rozciąganie i stałe odnawianie (wymiana komórek starych na nowe). Podczas dnia wytwarza się ok 10 gramów nowego kolagenu.

W skład włókna kolagenowego wchodzi:

- fibryl kolagenowy

- cząsteczki kolagenowe tzw potrójne helisy

- łańcuchy aminokwasów

 Proces odnowy kolagenu (w skórze, kościach) zostaje z wiekiem wyhamowywany. Zaczyna się to po ukończeniu 25 roku. Z każdym rokiem zmniejsza się jego ilość, produkcja i wymiana komórkowa. Dodatkowo wpływ ma na w/w proces praca tarczycy i ilość estrogenów.

 Głęboki masaż poprzeczny (deep transverse massage) jest to odmiana masażu ręcznego wykonywana przez fizjoterapeutę i/lub terapeutę manualnego. Zadaniem technik w/w masażu jest zapobieganie patologicznemu zrastaniu się włókien kolagenowych. Po przebytych urazach ortopedycznych oraz w wyniku unieruchomienia nowe włókna kolagenowe układają się w nieprawidłowych kierunkach (crossling). Oznacza to, że zamiast narastać równolegle do siebie zgodnie z budową torebki stawowej tworzą niezorganizowaną sieć. Sytuacja ta powoduje ograniczenie ruchu, zaburza przepływ krwi i doprowadza do powstania ognisk zapalnych w stawie.

 Technika głębokiego masażu poprzecznego uszkadza, rozrywa powstałą sieć torując miejsce dla kolejnych włókien kolagenowych dając im możliwość do prawidłowego zrostu (ułożenia). Wpływa na uelastycznienie włókien kolagenowych co ma znaczenie w przyszłej profilaktyce ponownemu zerwaniu włókien. Masaż poprzeczny wykonuje się w poprzek włókien powtarzając go 3 -4 razy dziennie co najmniej 2 tygodnie.Poniżej filmik z kanału youtube na powyższy temat. Zapraszam do subskrypcji i udostepniania.