Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Zerwana torebka stawowa - terapia

 Po przebytym urazie ortopedycznym oraz unieruchomieniu bardzo ważnym elementem rehabilitacji jest wykonywanie techniki głębokiego masażu poprzecznego. Zabieg ten przyśpiesza proces terapii oraz ma wpływ na przyszłe funkcjonowanie stawu. Aby zrozumieć istotę masażu wytłumaczę to, na przykładzie uszkodzonej torebki stawowej.

 Bardzo często w wyniku urazu uszkodzona zostaje torebka stawowa i/lub więzadła. Torebka stawowa to łącznotkankowa część stawu, która łączy powierzchnie stawowe kości i działa stabilizująco na staw. W torebce stawowej znajdują się receptory:

- receptory typu 1 - odpowiedzialne za ustawienie prawidłowe stawów w trakcie pracy statycznej i dynamicznej

- receptory typu 2 - kontrolujące napięcia wytwarzane podczas wykonywania ruchu.

W torebce stawowej wyróżnia się dwie warstwy – zewnętrzną i wewnętrzną.

 

  Warstwa zewnętrzna (błona włóknista - membrana fibrosa) to gruba, mocna struktura, która jest przedłużeniem okostnej. Wytworzona jest głównie z włókien kolagenowych a jej budowa zależy od jakości, zakresu ruchu i obciążeń stawów statycznych i dynamicznych.

 Warstwa wewnętrzna (błona maziowa - membrana synovialis). Jest to cienka i delikatna struktura. Zadaniem błony maziowej jest produkcja mazi stawowej (jasna ciecz z kuleczkami tłuszczu, mucyna, kwas hialuronowy) podczas wykonywania ruchu. Płyn ten ma duże zdolności wiązania dużych ilości wody. Maź stawowa zmniejsza tarcie, wpływa na przyczepność składowych stawu, smaruje, chroni i odżywia staw poprzez wypełnienie przestrzeni między kościami. Prz braku mazi stawowej, powierzchnie chrząstek stawowych tracą gładkość, co zwiększa tarcie kości tworzących staw. Na ich powierzchni tworzą się wówczas wyrośla kostne - osteofity. Torebka stawowa ulega pogrubieniu i skróceniu. Występuje sztywność, ból o różnym natężeniu oraz ograniczenie zakresu ruchów.

 Włókno kolagenowe jest głównym białkiem tkanki łącznej, które produkuje kolagen. Ważną cechą włókna kolagenowego jest odporność na rozciąganie i stałe odnawianie (wymiana komórek starych na nowe). Podczas dnia wytwarza się ok 10 gramów nowego kolagenu.

W skład włókna kolagenowego wchodzi:

- fibryl kolagenowy

- cząsteczki kolagenowe tzw potrójne helisy

- łańcuchy aminokwasów

 Proces odnowy kolagenu (w skórze, kościach) zostaje z wiekiem wyhamowywany. Zaczyna się to po ukończeniu 25 roku. Z każdym rokiem zmniejsza się jego ilość, produkcja i wymiana komórkowa. Dodatkowo wpływ ma na w/w proces praca tarczycy i ilość estrogenów.

 Głęboki masaż poprzeczny (deep transverse massage) jest to odmiana masażu ręcznego wykonywana przez fizjoterapeutę i/lub terapeutę manualnego. Zadaniem technik w/w masażu jest zapobieganie patologicznemu zrastaniu się włókien kolagenowych. Po przebytych urazach ortopedycznych oraz w wyniku unieruchomienia nowe włókna kolagenowe układają się w nieprawidłowych kierunkach (crossling). Oznacza to, że zamiast narastać równolegle do siebie zgodnie z budową torebki stawowej tworzą niezorganizowaną sieć. Sytuacja ta powoduje ograniczenie ruchu, zaburza przepływ krwi i doprowadza do powstania ognisk zapalnych w stawie.

 Technika głębokiego masażu poprzecznego uszkadza, rozrywa powstałą sieć torując miejsce dla kolejnych włókien kolagenowych dając im możliwość do prawidłowego zrostu (ułożenia). Wpływa na uelastycznienie włókien kolagenowych co ma znaczenie w przyszłej profilaktyce ponownemu zerwaniu włókien. Masaż poprzeczny wykonuje się w poprzek włókien powtarzając go 3 -4 razy dziennie co najmniej 2 tygodnie.Poniżej filmik z kanału youtube na powyższy temat. Zapraszam do subskrypcji i udostepniania.